Kamerasystemet som Nokas satte opp i Brummundal sentrum får stå. Datatilsynet ga i utgangspunktet politiet pålegg om å ta ned igjen kameraene av personvernhensyn. Lensmannen og Innlandet politidistrikt får medhold i Personvernnemnda om at kameraene er lovlig, i følge Aktuell Sikkerhet.
I to år har lensmannens overvåkingskameraer skapt trygghet i Brumunddal sentrum. Bildene som fanges opp gjennom døgnkontinuerlig filming, har ifølge politiet vært viktige for oppklaringen av flere lovbrudd. Lensmannen selv, Terje Krogstad, er overbevist om at de godt synlige kameraene også har en forebyggende effekt.
Trygghet, oppklaring og kriminalitetsbekjempelse er argumenter som brukes for kameraovervåkingen. Til og med statsminister Erna Solberg lot seg i fjor imponere da lensmannen demonstrerte systemet for henne.
Foto: Colourbox